Hoppers` šokių studija


Pas mus išmoksite

„Mes įsimylėję džiazą, pakvaišę dėl svingo muzikos ir labiausiai save išreiškiame šokyje. Vadiname save tiesiog lindyhoperiais, o šis šokis – pagrindinis mūsų gyvenimo variklis!“

Norite pagyvinti savo vakarėlį, gimtadienį, vestuvių puotą ar įmonės renginį? Lindyhopas įneš gyvybės ir siautulio į jūsų šventę, o nuotaikinga ir svinguojanti Hoppers’ šokių studijos programa uždegs visus nors šiek tiek neabejingus šokiui.

Lindy Hop istorija

“Kai tik pasijausdavau blogai, išsyk eidavau pasišokti į “Savoy” klubą ir viską aplinkui pamiršdavau.
Lindyhopas pakylėja sielą – svingo muzika kartu su šokiu yra geriausia terapija pasaulyje.”

Lindyhopo ambasadorius Frankie Manning  

Lindy Hop pavadinimas

1927 m. lakūnas Charlesas Lindberghas pirmąkart pasaulio istorijoje vienviečiu lėktuvu “Spirit of St. Louis” perskrido Atlantą. Pasaulis džiūgavo, laikraščių antraštės skelbė: “Lindberghas peršoko vandenyną!” (Lindbergh Hops the Ocean!)

Po metų Niujorko klube “Manhattan Casino” prasidėjo šokių maratonas, kurį Sveikatos apsaugos komitetas pareikalavo nutraukti. Reporteriai, atvykę įamžinti policininkų uždaromą maratoną, nepaprastai susižavėjo juodukų šokėju Snowdenu, pravarde Shorty George. Reporterių paklaustas, kaip vadinasi šis šokis, Snowdenas nepasimetęs atšovė: “Lindy Hop!”

Šokis, kurio nenorėjo pripažinti

Kalbant apie lindyhopo “vaikystę”, biografai ieško metrikų XIX a. pabaigoje ir kildina jį iš populiaraus juodaodžių šokio Cakewalk. Tai buvo pirmasis porinis šokis, jungiantis Afrikos ir Europos (ypač airių) tradicijas. Apie 1890-uosius Cakewalk įgavo visuotinį populiarumą ne tik juodukų vakarėliuose, bet ir baltųjų baliuose.

1928 m. dvi pagrindinės Amerikos šokių organizacijos – American Society of Teachers of Dancing ir Dance Teachers Business Association – lindyhopą paskelbė trumpalaikiu susižavėjimu, o šokio šalininkus pavadino “ekonominio nestabilumo aukomis”.

Galbūt taip ir būtų nutikę, jei ne klubo “Savoy Ballroom” apsauginis Hubertas White’as, kuris subūrė šokėjų trupę “Whitey’s Hopping Maniacs”, vėliau pervadintą “Whitey’s Lindy Hoppers”. Šokėjų talentas bei nenugalimas White’o troškimas užsidirbti vieną kitą dolerį išpopuliarino lindyhopą visoje šalyje, o Whitey’s Lindy Hoppers buvo laikoma geriausia JAV šokėjų grupe, nepaisant stiprios Shorty George’o trupės konkurencijos.

Lindyhopas – laisvės šokis

Nė vienas iki tol buvęs šokis nesuteikė tiek laisvės saviraiškai. Ankstyvieji lindyhoperiai šlifavo savo šokio stilių drauge plėsdami jo ribas. Shorty George šoko taip meistriškai, kad Count Basie įamžino jį savo dainoje “Shorty George”.

Lindyhopas labiausiai turėtų būti dėkingas tuometinei naująjai šokėjų kartai. Minėtas “Savoy Ballroom” apsauginis Hubertas White’as subūrė jaunųjų šokėjų trupę, kurie dar tik skynėsi profesionalų kelią. Šiandien jų vardai ištariami su ypatinga pagarba, o tuomet jie buvo paauglių kompanija, kuri troško pašėlti ir išgarsėti. “Tai buvo pradžia. Viskas buvo nauja, be jokių taisyklių. Mes sugalvodavome naujus judesius ir jeigu tai atrodė gerai, juos kartodavome”, – prisimena Frankie Manningas.

3-iąjį dešimtmetį Frankie Manningas buvo vyriausias trupės choreografas ir geriausias “Savoy” klubo šokėjas. Jo indėlis vystant šį šokį itin svarus – būtent Manningas 1933 m. atliko pirmąjį triuką, kuris pavertė lindyhopą patraukliausiu šokiu istorijoje. Niekas anksčiau šokdamas nemesdavo savo partnerės į orą.

“Mintis sukurti naują šokio judesį šovė man į galvą, kai pamačiau Shorty George’o ir jo partnerės Big Bea triuką”, – prisimena Frankie Manningas. “Ji buvo beveik dviejų metrų ūgio ir eidama nuo scenos užsimesdavo Shorty sau ant nugaros – tai visada užvesdavo publiką. Kai ėmiau kalbinti savo partnerę Fridą Washington, ji nukirto: “Pamiršk tai! Aš niekad nenešiosiu tavęs ant sprando!” Aš jai paaiškinau: “Atvirkščiai! Tai aš užsikelsiu tave ant nugaros, o tu apsivertusi nušoksi priešaky ant kojų!” Ir Frida atsakė: “Pabandykim…”

Didysis lindyhopo populiarumas prasidėjo 1935 m., kai Hubertas White’as atvedė savo šokėjus į kasmetį Niujorko šokių čempionatą “Harvest Moon” ir pirmąsyk lindyhopą pastatė greta tradicinių šokių – fokstroto, rumbos, valso ir tango. “Savoy” lindyhoperiai, tuomet užėmę pirmąją, antrąją ir trečiąją vietas, buvo vieninteliai juodaodžiai šokėjai. Po šio čempionato Whitey’s Lindy Hoppers tapo tokie populiarūs, kad rengė pasirodymus visame pasaulyje.

Video


Mus rasite


Vilnius

Konstitucijos pr. 12

Prisijunkite prie DanceAll NY Salsa šokėjų būrio.

Rašykite grete.petkeviciute@gmail.com