Čia čia čia


Čia čia čia – tai uždegantis sinkopuotas lotynų šokis, kuris atsirado 1950-aisiais metais kaip sulėtintas mambo. Iš pradžių šis šokis buvo pastebėtas Amerikos šokių aikštelėse. Cha cha cha (čia čia čia) muzika kuria nerūpestingą, laimingą, lengvai atpalaiduojančią atmosferą. Šokis gavo savo pavadinimą dėl ypatingo, pasikartojančio pagrindinio ritmo ir specifinio instrumento maracas. Kartais vadinamas cha cha (čia-čia) .

Čia čia čia muzikos atsiradimo metais laikomi 1952-ieji. Gimtinė – Kuba. Šokio metu akcentuojama pirmoji – stiprioji dalis . Taktas išskaidytas į du trumpus (tai yra galima skaičiuoti taip: 1-2-3 čia-čia arba 2-3 čia-čia-čia). Tai greitas, linksmas šokis su stipriais klubų judesiais ir charakteringu ištiesinamų kelių ritmu. Svarbiausia savybė – daugiausiai šokama be pakilimų ir nuleidimų. Laikoma, kad atsipalaidavimas ir nerūpestingumas taip pat būdingi šiam šokiui.

1952 m. žinomas anglų balinių šokių mokytojas Pjeras Levelis ( Pierre Levelle) aplankė Kubą ir pamatė originalų rumbos šokimo variantą su papildomais žingsniais, atitinkančiais papildomus muzikos taktus, kada ritmas sukuriamas kastanječių būgnų dūžiais, su akcentuotais „barškalais“.

Grįžęs į Angliją, jis ėmė pristatinėti šį variantą kaip atskirą, naują šokį. Šokio pavadinimas gali būti kilęs iš ispaniško „chacha“ – „auklė“ (labai abejotina), arba „chachar“ – „kramsnoti kokos lapus“ (gali būti) arba paprasčiausiai nuo „char“ – „arbata“, bet didžiausia tikimybė, kad pavadinimas atsirado nuo greito ir linksmo kubietiško šokio „guaracha“, o taip pat nuo atitinkamų muzikinių instrumentų sąskambio. Guaracha šokis buvo populiarus Europoje praėjusio amžiaus pabaigoje, 1898 m. jis buvo įtrauktas į Škotijos Coupar Argus šokių asamblėjos programą. 1954 metais pirmą kartą šokis buvo apibūdintas kaip mambo su guiro ritmu.

Guiro – muzikinis instrumentas pagamintas iš aukščiausios rūšies moliūgo. Mambo – haitiečių šokis Perez Prado dėka žinomas Europoje nuo 1948 m. žodis „mambo“ – žiniuonės, tiksliau vudu deivės afrikiečių religijoje, vardas. Ritmą stuksendavo pagaliais per išdžiovintas kaukoles. Taigi cha cha cha kildinama iš Vakarų Afrikos religinių ir Kubos šokių. Yra trys pagrindiniai mambo variantai – single, double, and triple; trigubas turi penkis žingsnius viename takte ir kaip tik šis variantas buvo naudojamas cha cha cha. Dabar Čia čia čia šokama 120 taktų į minutę. Žingsniai į kiekvieną taktą, su stipriu klubų judesiu, keliai ištiesinami kiekviename žingsnyje. Svoris perkeliamas į pėdų priekį, visi žingsniai atliekami nuo pirštų, judesiai atliekami be pakilimų ir nusileidimų. Žingsnis ant „vienas“ yra ilgiausias.

Šokio metu poros perteikia linksmą, nerūpestingą ir atpalaiduotą nuotaiką, skirtingai nei lyrinėje (balinėje) rumboje. Jei rumba – tai gundymas ir pergyvenimai, tai cha cha cha – tai jau pačios orgijos. Anglų kalboje JAV pirminė cha cha cha sutrumpėjo iki čia čia, kas susiję su šokio charakteriu. Čia čia atsirado iš ankstyvaus kubietiško danzon ir mambo. Mambo partija buvo prijungta prie danzon 1940 m. ir gali būti apibūdinta instrumentinėmis improvizacijomis. Todėl mambo pasikeitė: lėtame šokio tempe atsirado garsas, išsiskiriantis nuo pagrindinio, kurį įjungė į šokį, pavadindami šį žingsnį trigubu mambo. 1948 m. kubiečių muzikantas Enrigue Jorrin sujungė danzon ir montuno šokius ir davė pradžią naujam šokiui cha cha cha. O pavadinimą šokis gavo nuo to, kad tokius garsus tarytum skleidė kojomis patys šokėjai.
Reikia prisiminti

Pagrindinį žingsnį reikia kartoti tol, kol abu partneriai pasijus patogiai ir galės atlikti judesius laisvai ir atsipalaidavę. Partneriai šoka, naudodami ,,artimą palaikymą“ (closed hold) – apie 30 cm arba per vieną pėdą vienas nuo kito. Čia čia – tai ritminis šokis, šokamas užimant ant parketo kvadratinį plotą. Tai yra čia nejudama išilgai šokio linijos, kaip tai daroma „plaukiančiuose“ šokiuose. Zingsniai turi būti trumpi ir aiškūs. Judesys turi būti lengvas, nepagaunamas, bet patikimas. Visas šokis greičiausiai turi būti labiau elegantiškas, nei agresyvus.

Čia čia čia ištakos greičiausiai kyla iš 19 amžiaus, kada Kuboje atsirado danzon, son, rumba ir mambo užuomazgos. Visa kubiečių muzika buvo juodaodžių persikėlėlių, atvykusių į Ameriką kolonializmo epochoje, muzikos įtakoje. Ir kaip daugelis lotynų amerikiečių šokių, čia čia čia turi afrikietiškas šaknis. Mūsų laikais čia čia čia, kaip ir kiti šokiai, vėl tampa madingas. Elegantiškas čia čia čia turi būdingą ritmą, kuris atrodo buvo specialiai sukurtas tam, kad moteris su ypatingu išraiškingumu galėtų parodyti savo grožį ir moteriškumą. Čia čia čia dažnai vadinama „kokečių šokiu“, juk jis labai patinka moterims, kurioms būdingas provokuojantis elgesys arba lengvas flirtas. Čia čia čia – tikras gundymo šokis. Iš tiesų, cha cha cha judesiai leidžia moteriai atvirai demonstruoti savo žavesį ir figūros vertybes, kadangi pats šokis visų pirma apibūdinamas išraiškingais klubų judesiais. Skirtingai nei kiti šokiai, kuriuose partnerių artumas kaip ir leidžia flirtuoti, čia čia čia suteikia moteriai galimybę koketuoti: ji išdidžiai vaikštinėja priešais kavalierių, lyg stengdamasi patikti ne tik jam, bet ir tapti geidžiama visai vyriškai auditorijai.

Video pasirodymai


Video pamokos


Prisijunkite prie DanceAll NY Salsa šokėjų būrio.

Rašykite grete.petkeviciute@gmail.com