Merengue


SALSA&BACHATA PRADEDANTIESIEMS

Šokių studijos

Merengue (merengė) gimė Ispanjolos saloje, kurią atrado Kolumbas 15 amžiuje. Ši sala buvo savotiškas atskaitos taškas visoje ispanų amerikietiškoje imperijoje, kuri išsiplėtė didžiojoje Centrinės ir Lotynų Amerikos dalyje. Laikui bėgant, prie indėnų genčių ir ispanų kolonistų prisijungė didžiuliai vergų srautai iš Afrikos. Šis etninių grupių, tradicijų ir kultūrų susimaišymas sukūrė savotiškus šokius ir muziką, tarp kurių merengue, be jokių abejonių, yra viena iš pačių seniausių šokio formų.
Merengue yra Dominikos Respublikos, o taip pat kaimyninės salos Haičio, nacionalinis šokis. Kai kas mano, kad merengei būdingi šokio žingsniai, kilo iš judesių, kuriuos darė vergai cukranendrių plantacijose. Jų kojos per kulkšnis buvo sukaustytos grandinėmis, todėl, kai jie, norėdami bent akimirkai užsimiršti, šokdavo, tai daugiausia galėjo judinti tik klubus, perkeldami kūno svorį nuo vienos kojos ant kitos. Šokio judesiai atitinka žingsnius su grandinėmis ant kojų, kadangi vergai būdavo sukabinti į ištisą grandinę, o taip pat dėl to, kad prie jų kojų būdavo prikabinti špižiniai sviediniai (interpretacija – vergai buvo sukaustyti dešinėm kojom, ant kairiųjų – sviediniai ir taip jie kirto cukranendres pagal būgno ritmą. Vergų eilės judėjimas nendryne dešiniuoju šonu su peržengimu ir sviedinio patempimu ir tapo šokio žingsnio pagrindu).
Remiantis kita versija, vienas iš daugelio Dominikos Respublikos didvyrių, generolas Maringie buvo sužeistas į koją. Dėl to, švenčiant pergalę, gyventojai iš užuojautos šoko šlubuodami tai viena, tai kita koja. Yra ir kitų versijų, bet, kad ir kaip bebūtų, XIX amžiaus viduryje, merengue jau buvo labai populiari Dominikos Respublikoje.
Merengue egzistuoja nuo pat pirmųjų Dominikos Respublikos atsiradimo metų (Haityje šis šokis vadinamas meringue). Gali būti, kad šokis savo pavadinimą gavo nuo konditerinio gaminio, pagaminto iš cukraus ir plaktų kiaušinio baltymų, dėka savo lengvumo ir trumpų bei tikslių ritmų, panašių į baltymo plakimo ritmą. Nuo devyniolikto šimtmečio vidurio iki šiandien merengue yra populiariausias šokis Dominikos Respublikoje. Maža to, kad be jos neapsieina nei viena šventė Dominikoje, ji tapo itin populiari visose Karibų jūros ir Lotynų Amerikos šalyse.

Muzika
Merengue – keistas afrikiečių ir lotynų amerikiečių muzikinių tradicijų mišinys, nepanašus į kitus karibų ritmus (salsa, cumbia, mambo, son, calypso). Patraukia ji visų pirma lengvumu ir linksmumu. Daugelis pripažįsta, kad girdint merengue, labai sunku stovėti vietoje ir nebandyti atlikti kokių nors šokio judesių. Merengue dainos dažniausiai atliekamos ispaniškai, labai retai – angliškai. Temos labai skirtingos, bet dažniausiai dainuojama apie meilę (laimingą ar nelaimingą) arba apie neištikimybę. Antra pagal populiarumą yra gražių merginų vakarėlyje tema, toliau seka dainos apie išgertuves. Žodžiu, viskas kaip pas žmones. Yra dainų apie kaimynus-pletkininkus, ateivius, naminius gyvūnus, skanų maistą, pavydų vyrą, negražią merginą, storulį diskotekoje ir netgi apie kompiuterį.
Merengue stiliuje atliekamos netgi žinomos lotynų amerikiečių baladės, tokių būdu įgaunančios visai kitą skambesį. Dainų tekstai gali būti kiek nori liūdni, bet linksmas ritmas ir melodija verčia manyti, kad visa tai nerimta.

ŠOKIS
Merengue – dinamiškiausias porinis Lotynų Amerikos šokis, kuris kada nors buvo šokamas diskotekose. Atrodytų, kad poriniai šokiai visiems laikams pasiliko praeity, šiuolaikinėse diskotekose taip šokti nepriimta. Labai retai galima pamatyti besisukančias poreles, paprastai paryčiui, kada pavargę didžėjai įjungia kokią nors romantišką melodiją. Visai kas kita yra Lotynų Amerikos diskotekos. Ten paprastai šokama poromis.
Poriniai šokiai turi ypatingą žavesį – kai partneriai šoka taip arti vienas kito – užsimezga pažintis. Toliau santykiai gali būti pratęsti, kai abi pusės to nori. Merengue galima šokti trim būdais. Pirmas – bien pegado – kai partneriai, sukdamiesi šokių aikštelėje, prisiglaudžia vienas prie kito taip stipriai, kad atrodo kaip vienas. Dar merengue galima šokti poroje, bet ne taip arti – šis būdas tinka partneriams, kurie dar ne taip seniai susipažino ir dar drovisi artimesnio kontakto. Ir pagaliau – separado – išlaikant atstumą, be fizinio kontakto. Šiuo atveju visiškai nesvarbus partnerio buvimas ar nebuvimas – toks šokio stilius atėjo iš tų šalių, kur šokanti liaudis mažai susipažinusi su merengue kultūra, todėl nežino ką praranda.

KAIP MES TAI DARYSIME
Ar sudėtinga šokti merengue? Iš principo nelabai. Kai kas gali iš karto įsisavinti jos judesius. Jie gana paprasti. Pradedam? Pradinė padėtis kaip šokant valsą – kavalierius apglėbia damą per taliją, ji padeda ranką jam ant peties, kairė partnerio ir dešinė partnerės rankos ištiestos ir sukabintos. Atstumas tarp šokančiųjų priklauso visų pirma nuo to, kiek patogu jiems atlikti šokio judesius.
Groja muzika ir partneriai pradeda daryti žingsnius pagal ritmą. Dama juda atgal, kavalierius nukreipia ir pasuka ją reikiama kryptimi. Galima suktis vietoje – tai priklauso nuo to, kiek erdvės yra šokių aikštelėje. Kojos truputi sulenktos per kelius, damos dešinės kojos pėda yra tarp kavalieriaus pėdų, vidinės partnerių šlaunų pusės liečiasi. Visi šie judesiai daromi, kai grojamas kupletas, o kai prasideda priedainis, paprastai pora pradeda suktis. čia viskas priklauso nuo šokančiųjų fantazijos ir sugebėjimų. Galima truputėlį stabtelėti vietoje ir taip priversti partnerę nueiti į šoną ir atlikti sukinį Galima pradėti sukinį pačiam, tada jūs apsisukate vietoje, o jūsų partnerė apeina apie jus ratu. Šokant merengue visa tai daryti yra pakankamai lengva, kadangi pagrindinis žingsnis – tai svorio perkėlimas nuo vienos kojos ant kitos, susipainioti pakankamai nepaprasta, skirtingai nuo kitų šokių, kur kartais problematiška pagauti patogų momentą posūkiui taip, kad partnerė nepamestų žingsnio. Improvizuoti galima kiek širdis geidžia, čia nėra jokių apribojimų, vienintelis reikalavimas – nepamesti ritmo. Todėl merengue tokia populiari diskotekose ir vakarėliuose – tam, kad ją šokti – nereikia būti profesionalu.

KELETAS PATARIMŲ PRADEDANTIESIEMS
Pasirinkite patogią avalynę ir drabužius. Geriau bateliai ant žemesnio kabluko. Merengė – greitas šokis ir ant aukštakulnių gana sunku išsilaikyti ant kojų. Reikalavimai drabužiams minimalūs – jie neturi trukdyti jums judėti. Vienintelė pastaba – plėvesuojančios koketiškos mini suknelės jums sukels aibę problemų, jeigu sugalvosite padaryti keleta greitų sukinių.
Šokių aikštelės danga neturėtų būti nei per slidi, nei per šiurkšti – jūsų bateliai turi lengvai slysti grindimis.
Išsirinkite muziką. Nešokite pagal pernelyg lėtas ar pernelyg greitas melodijas, o taip pat pagal kompozicijas, kur netikėtai trumpam laikui pasikeičia (sulėtėja arba pagreitėja) ritmas. Muzika pati jus nukreips reikiama linkme, jeigu ritmas bus aiškus.
Pradėdami mokytis, pagal galimybę šokite su panašaus ūgio partneriu – tokiu būdu išvengsite nepatogumų, galinčių iškilti, darant sukinius. Svarbiausia – drąsiai eksperimentuokite! Yra žmonių, kurie išmokę du-tris pagrindinius žingsnius ir sukinius ant to ir sustoja. Iš tokių žmonių galima išgirsti, kad merengė- tai labai neįdomus šokis ir, kad yra ir geresnių šokių. Kad taip neatsitiktų, sugalvokite patys naujus judesius.
Jeigu jūs anksčiau mokėtės balinių (pramoginių) šokių, tai greičiausiai jums teks pamiršti daugelį dalykų, kurių jūs išmokote šokių mokykloje. Merengė – ne sportinis ir ne balinis šokis, jame nereikia daryti staigių judesių, automatiškai atliekamos išmoktos figūros atrodo ne vietoje. Kuo paprasčiau ir natūraliau jūs judate, tuo geriau tai atrodo iš šalies. Nepamirškite, kad merengė (kaip beje ir rumba, ir tango, ir kiti Lotynų Amerikos šokiai, kurių jūs mokėtės balinių šokių mokykloje) – liaudies šokis ir lieka toks iki šiol.

Šaltiniai:

Austerlitz, Paul: Merengue: Dominican Music and Dominican Identity. — Temple University Press, Philadelphia, 1997. Gómez Sotolongo, Antonio: Los cien músicos del siglo. — Editorial Cañabrava, Santo Domingo, 2000.

Prisijunkite prie DanceAll NY Salsa šokėjų būrio.

Rašykite grete.petkeviciute@gmail.com